Vítání sv. Martina
V pátek 8. listopadu jsme se s našimi dětmi vydali na lampionový průvod při příležitosti Vítání sv. Martina. Svátek se oslavil vystoupením dětí v zahradě při ZUŠ Sedlec a následně průvodem lampionů ze Sedlce do Prčice. Na prčickém náměstí pak na děti čekala sladká odměna a potěšily se vystoupením ohňové show skupiny historického šermu Páni ze Zvěřince.
Hájková I.
Svatý Martin
Tak už je to tady zase. Blíží se zima. Svatý Martin sice na bílém koni zatím až do Přestavlk nepřijel, ale u nás ve škole jsme se na něj pěkně připravili. Ve třídě děti čekala 3 stanoviště se zajímavými úkoly. Hned ráno jsme se pustili do pečení svatomartinských rohlíčků, které se dětem mimořádně povedly, a vůně se linula celou školou. Po vzoru sv. Martina jsme si je nenechali jen pro sebe, ale podělili jsme se i s ostatními. Poté jsme se pustili do výroby koně, na kterém sv. Martin jezdil. Také na posledním stanovišti měly děti plné ruce práce. Kůň musí mít přece podkovičky. Ty jsme vyrobili z alobalu a každý si je pak podle sebe dozdobil. Celý den byl nabitý zážitky a všichni jsme si ho náramně užili.
SVATOMARTINSKÉ PUTOVÁNÍ ZA POKLADEM
V neděli ráno (den před svátkem svatého Martina) dostaly děti informaci, že v zámeckém parku bude možná ukrytý poklad, ale ovšem až po setmění. Děti nic nenechaly náhodě a sychravé nedělní dopoledne věnovaly výrobě lampionů, kterými si mohou večer svítit na cestu. Aby nám lépe uteklo čekání na soumrak, pověděli jsme si odpoledne příběh o tom, jak to tenkrát bylo se svatým Martinem. Po svačině jsme rozsvítili naše povedené lampiony a vyrazili s nimi na procházku do okolí. Když se přiblížil večer, vrátili jsme se do zámeckého parku a vydali se hledat slibovaný poklad. Bylo to v mlhavém počasí trošku strašidelné, ale nakonec jsme uspěli a truhličku plnou mincí jsme objevili.
Jana Přasličáková
Nahozeno máme
Nahozeno máme je název více jak dvacetičlenného pěveckého sboru, který 3. listopadu zazpíval v evangelické kapli v Prčici. Koncert tohoto sboru byl díky spolupráci paní E. Kasinové, infocentra v Prčici a naším vedením pojat jako dobročinná akce, jejíž výtěžek byl věnován právě našemu Dětskému domovu na vybavení cvičné kuchyňky v prostorách zámku. Zpěváci pod vedením sbormistrové L. Soukupové zazpívali písně muzikálové, klasické i lidové. Součástí koncertu bylo předání věcného daru od členů sboru a také výtěžku z pořádané akce, který s poděkováním převzala naše paní ředitelka M. Musilová.
Našim dětem se koncert moc líbil, s ostatními účastníky si s radostí zazpívaly, zatleskaly a podupávaly do rytmů známých písní. Tímto bychom chtěli za náš Dětský domov poděkovat všem, kteří na tuto akci přispěli a podpořili tak finančně vybavení naší kuchyňky.
Hájková I., Pechová J.
Tematické setkání
V sobotu 2. listopadu se naši tři chlapci účastnili opět tematického setkání v Praze od organizace Yourchance. Tentokrát to bylo na téma „Rodina“. Chlapcům se setkání líbilo, dozvěděli se opět něco nového a výlet do Prahy si velice užili.
Hájková I.
Podzimní výšlap do lesa a stavění domečků pro skřítka Lesánka
Podzim je v plném proudu a příroda se nám ukazuje v těch nejkrásnějších barvách. Právě proto jsme se rozhodli s dětmi vyrazit na podzimní výšlap do lesa, kde na nás čekalo nejen dobrodružství, ale i kreativní výzva – stavění domečků pro našeho lesního skřítka Lesánka.
Hned po příchodu do lesa jsme se ponořili do sbírání materiálů. Děti se rozeběhly mezi stromy a hledaly mech, větvičky, šišky, barevné listí a různé další přírodniny, které mohly využít ke stavbě skřítkových domečků.
Každý si našel své místečko, kde vytvořil malý domov pro skřítka. Děti stavěly domečky s fantazií – přidávaly „nábytek“ z kamenů, listové stříšky a mechem vystlané podlahy. Každý domeček měl svůj příběh a své kouzlo.
Během stavění jsme se také seznamovali s okolní přírodou. Děti objevovaly různé druhy hub. Společně jsme je poznávali podle atlasu a děti rozlišovaly, které houby jsou jedlé a které ne. Pozorovali jsme stromy a listy a diskutovali o tom, proč listy mění barvy a opadávají.
Náš podzimní výšlap byl plný zážitků, poznávání přírody a společné radosti z tvoření.
Jana Pechová