Letní pobyt v Harrachově 2023

Na letní pobyt (9. 7. – 15. 7. 2023) jsme se s dětmi z našeho DD letos vydali do krkonošského Harrachova. Pro skupinku 30 dětí a 8 dospělých jsme měli zarezervovaný celý penzion, který sloužil jako základna a útočiště, ze kterého jsme každé ráno vycházeli za dobrodružstvím a zážitky.

První den jsme se vydali na krátké vycházky, abychom poznali tamní okolí a mohli získat inspiraci pro různé aktivity na následující dny.

Druhý den se vzhledem k příznivému počasí vydala jedna skupinka dětí na procházku k malým skokanským můstkům. Mladší děti si užily plno zábavy na dětském hřišti a v lanovém centru. Se skupinkou starších dětí jsme strávili dopoledne skupinovou prací na téma, vyhledávání a ověřování pravdivých informací na internetových stránkách. Odpoledne jsme se rozhodli pro koupání na místním koupališti, na které se děti moc těšily.

Následující den jsme se společně vydali na prohlídku do harrachovských skláren. Děti při ní mohly vidět proces výroby skleněných nádob a zároveň se dozvědět mnoho zajímavých informací. Součástí prohlídky byla i návštěva muzea skla. Při zpáteční cestě do penzionu jsme na přání dětí udělali nějaké drobné nákupy. Odpoledne jsme se rozdělili na dvě skupiny. První skupina se vydala na procházku, během které se děti účastnily různých aktivit. Absolvovaly stezku bosých nohou, rýžovaly zlato a sbíraly oblázky na výtvarné aktivity. Druhá skupina se vydala na naučnou stezku, která vedla přímo k známým  Mumlavským vodopádům. Před večeří ještě zbylo trochu času a děti se mohly vydovádět na skákacích míčích v hopsinkách a na dětském hřišti.

Čtvrtý den jsme se s dětmi vydali na lesnicko-mysliveckou expozici, která se nachází v muzeu Šindelka. Část dětí se místo toho rozhodla pro návštěvu hornického muzea a prohlídku staré štoly. Jako odpolední program jsme spolu s dětmi vybrali jízdu lanovkou na Čertovu horu. Na vrcholku si děti užily mnoho zábavy v bludišti a vyfotily se s krásným výhledem na krkonošskou krajinu. Po příjezdu lanovkou zpět k penzionu, následovala ještě krátká procházka po okolí a drobné nákupy.

Pátý den byla naplánovaná vyhlídková trasa vláčkem po Harrachově a jeho okolí. Starší děti se zúčastnily soutěže v minigolfu. Nechyběla ani výhra v podobě sladké odměny pro tři nejlepší hráče. Po obědě děti psaly pohledy svým rodinám, patronům a jeden pohled s pozdravem psaly také do DD. Odpolední program zněl jasně, navštívit vytouženou bobovou dráhu a lanové centru. Děti byly z obou aktivit přímo nadšené. Den jsme zakončili rozhovorem o komunikaci v partnerských vztazích a hraním karetních her.

Následující ráno jsme se s dětmi vydali k velkým skokanským můstkům. Děti uspořádaly mamutí běh do vršku. Předháněly se v tom, kdo doběhne výše. Odpoledne jsme vyrazili na nedalekou sjezdovku Hilbert, kde během letní sezony nabízejí jízdu na horských kárách, skákání na trampolínách, vodním vaku a skákacím hradu. Děti vyzkoušely všechny atrakce, ale dle jejich výrazů v obličeji byly nejvíce nadšené z jízdy na horských kárách. Večer už proběhlo pouze balení a příprava na odjezd zpět do DD.

Poslední den jsme se loučili s pobytem v Harrachově a v dopoledních hodinách jsme vyrazily autobusem zpátky do dětského domova. Z pobytu jsme si odvezli mnoho krásných zážitků, na které budeme ještě dlouho vzpomínat.